albaalba

Echipa CS Unirea Alba Iulia la orientare, formată din sportivii Ionuț Zincă și Tamas Bogya, a câștigat Campionatul național de la Baia Mare, organizat în perioada 4-5 iunie.

Campionatul național pe echipe a avut 2 etape, medie distanță și lungă distanța, clasamentul final fiind stabilit prin cumularea timpilor celor mai buni doi sportivi de la fiecare club participant – în cazul de față Ionuț Zincă și Tamas Bogya.

Orientaristul Ionuț Zincă s-a clasat detașat pe locul 1, în clasamentul general, (cu un avans de aproape 10 minute față de următorul clasat) iar Tamas Bogya a obținut, la rândul său, timpi buni, ceea ce a condus la clasarea echipei pe prima poziție. Pe locul 2 s-a clasat echipa CSU Craiova, care a fost devansată de echipa CS Unirea Alba Iulia cu 2 minute și 33 se secunde, în clasamentul final (cumularea timpilor primilor doi sportivi).

Duminică, 6 iunie, a avut loc etapa a treia a Campionatului Național de sprint urban, care a fost câștigat tot de către Ionuț Alin Zincă. Această etapă, alături de celelalte două anterioare, a contat în alcătuirea lotului național de seniori care va reprezenta România la Campionatele Mondiale de Orientare ce vor avea loc în perioada 3-9 iulie, în Cehia.

”În urma acestor competiții, Ionuț Zincă demonstrează că este cel mai bun la orientare din România și, împreună cu Tamas Bogya, face o excelentă echipă. Pentru Ionuț Zincă, va urma o perioadă extrem de importantă, de pregătire pentru Campionatele Mondiale de Orientare, care reprezintă o mare provocare. Felicit întreaga echipă pentru rezultate!”, a spus Corneliu Mureșan, director CS Unirea Alba Iulia.

Grație rezultatelor bune, și Tamas Bogya are mari șanse să se califice în lotul participant la Campionatele Europei de Sud-Est, ce vor avea loc în perioada 24-29 august, în Croația.

Sportivii secției de orientare de la CS Unirea Alba Iulia sunt pregătiți de către instructorul sportiv Marius Anghel.

Echipa CS Unirea Alba Iulia la orientare, formată din sportivii Ionuț Zincă și Tamas Bogya, a câștigat Campionatul național de la Baia…
The post CS Unirea Alba Iulia își reconfirmă supremația la orientare: Locul 1 la Campionatul național pe echipe de la Baia Mare appeared first on albapesurse.Read More

Post-ul CS Unirea Alba Iulia își reconfirmă supremația la orientare: Locul 1 la Campionatul național pe echipe de la Baia Mare apare prima dată în Stiri din alba Ziarul Apulum.

Source: Stiri Alba