În ordinea numerotarii pe buletinul de vot vă prezentam candidații pentru funcția de primar din Municipii si Orașe
ALBA IULIA
1. Beleiu Gheorghe Cornel – Partidul Pro România
2. Stanciu Alin-Gheorghe – Partidul Social Democrat (PSD)
3. Lazăr Ioan-Bogdan – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
4. Haţegan Marius-Adrian – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
5. Paul Voicu – Partidul Național Liberal (PNL)
6. Sasu Hani – Partidul Verde
7. Sbuciumelea Ilie – Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) PPU
8. Trifu-Marian Mircea – Partidul Acțiunea Națională Alba (ANA)
9. Pleşa Gabriel-Codru – Alianța USR PLUS (USR)
10. Tudose Alin-Flaviu – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
ABRUD
1. Simina Nicolae – Partidul Social Democrat (PSD)
2. Sicoe Ioan – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
3. Albu Cristian Alexandru – Partidul Național Liberal (PNL)
4. Avram-Jurca Narcis-Romeo – Partidul Pro România
5. Nemeş-Dan Ioan – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
6. Furdui Bogdan-Cătălin – Alianța USR PLUS (USR)
AIUD
1. Badea Iulia-Adriana-Oana – Partidul Național Liberal (PNL)
2. Munteanu Aurel-Dorin – Partidul Pro România
3. Gheorghiţă Delia-Angela – Partidul Social Democrat (PSD)
4. Bogdan Mircea-Ciprian – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
5. Man Alexandru – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
6. Crişan Dragoş-Ionuţ Alianța USR PLUS (USR)
7. Danciu Ionela-Mariana – Candidat independent
8. Man Gheorghe – Candidat independent
BAIA de ARIEȘ
1. Nemeş Ioan – Partidul Social Democrat (PSD)
2. Bora Gheorghe – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
3. Holobuţ Filip-Vasile – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
4. Pandor Ileana-Nicoleta – Partidul Pro România
5. Pandor Traian – Partidul Național Liberal (PNL)
BLAJ
1. Rotar Gheorghe-Valentin – Partidul Național Liberal (PNL)
2 Marcu Silvia – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
3 Voina Dorin – Partidul Social Democrat (PSD)
4 Boitor Mihai – Alianța USR PLUS (USR)
CÂMPENI
1. Paşca Cristian-Dan Partidul Național Liberal (PNL)
2. Oprea Maria-Elena Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
3. Andreş Ioan-Călin Partidul Social Democrat (PSD)
4. Morcan Dragomir Partidul Pro România
5. Fortuna Nicolaie-Ion Partidul Mișcarea Populară (PMP)
6. Haiduc Nicolae-Gigel Alianța USR PLUS (PLUS)
7. Precupaş Călin Partidul România Mare (PRM)
CUGIR
1. Vasile Sorin – Partidul Pro România
2. Trifan Mircea-Augustin – Partidul Social Democrat (PSD)
3. Herlea Daniel – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor – ALDE
4. Teban Adrian Ovidiu – Partidul Național Liberal (PNL)
5. Buta Lucian-Florin – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
6. Scânteie Gheorghe-Dorin – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
7. Serdiuc Alin-Flaviu – Alianța USR PLUS (USR)
OCNA MUREȘ
1. Damian Liviu Rareş – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
2. Jinaru Ion-Daniel – Partidul Social Democrat (PSD)
3. Marcu Răzvan-Cornel- Partidul Pro România
4. Vinţeler Silviu – Partidul Național Liberal (PNL)
5. Jurca Marius-Artur – Alianța USR PLUS (PLUS)
SEBEȘ
1. Nistor Dorin Gheorghe – Partidul Național Liberal (PNL)
2. Hăbean Antoniu-Sorin – Partidul Pro România
3. Radu Cristian – Partidul Social Democrat (PSD)
4. Bădilă Silviu Ionel – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
5. Besoiu Nicolae-Simion – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
6. Tătaru Mihai-Doru – Partidul Verde
7. Topîrcean Marius – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
8. Anghel Ioan – Alianța USR PLUS (USR)
9. Popa Nicolae – Partidul Forța Identității Naționale (FIN)
TEIUȘ
1. Tricu Florin – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
2. Pop Elena-Andreea – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
3. Hălălai Mirel-Vasile – Partidul Social Democrat (PSD)
4. Breaz Aurel – Partidul Național Liberal (PNL)
5. Rusu Octavian-Mihai – Partidul Pro România
6. Crişan Cristian – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
7. Ardelean Aura-Iustina-Alexandra – Alianța USR PLUS (PLUS)
8. Sechereş Simion – Partidul Verde
ZLATNA
1. Crişan Gheorghe-Florin – Partidul Pro România
2. Demenic Daniel – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor ALDE
3. Nistor Nicolae-Florin – Partidul Social Democrat (PSD)
4. Ponoran Silviu- Partidul Național Liberal (PNL)
5. Mateş Dumitru-Claudiu – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
6. Clonţa Nicolae – Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat (PNȚCD)
7. Cîmpean Cristian-Petru – Alianța USR PLUS (USR)
Președinte Consiliu Județean – candidați:
1. Negruţ Clement – Partidul Mișcarea Populară (PMP)
2. Florea Horaţiu – Partidul Pro România
3. Dîrzu Ioan – Partidul Social Democrat (PSD)
4. Dumitrel Ion – Partidul Național Liberal (PNL)
5. Lazăr Ioan – Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor – ALDE
6. Talpaş Constantin – Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) – PPU
7. Bucur Vasile – Alianța Pentru Unirea Românilor (AUR)
8. David Mihail – Alianța USR PLUS (PLUS)
Post-ul ALBA: LISTA candidaților pentru funcțiile de primar din mediul urban. apare prima dată în Stiri din alba Ziarul Apulum.
Source: Stiri Alba